Renowacja zabytków nowymi technologiami

Minęły bezpowrotnie czasy, gdy wspaniałe budowle wznosiło się za pomocą kamienia i zaprawy na bazie białka kurzego. Obecne technologie budownictwa to w wielu przypadkach zaawansowana chemia. Co jednak z renowacją istniejących już budynków o statusie zabytków, w których inwazyjne metody naprawcze nie wchodzą w grę?

Jest całkiem  sporo na rynku polskim produktów od różnych producentów, które powinny zainteresować konserwatorów budynków oraz inwestorów.

Naszym rodzimym produktem jest Stuccolini, wodorozcieńczalna masa akrylowa do szpachlowania chropowatych powierzchni. Produkt znajduje zastosowanie przy renowacji zabytków ze względu na możność precyzyjnego wypełnienia   drobnych elementów np twarzy płaskorzeźby w kościele. Co ciekawe przylega nie tylko do betonu, tynku czy gipsu, ale również do drewna oraz metalu (zalecana powłoka antykorozyjna).

Poza drobnymi elementami tę szpachlówkę można zastosować na duże powierzchnie. Stuccolini po związaniu należy przeszlifować, a następnie pomalować. Powłoka staje się twarda i wytrzymałą na kolejne uszkodzenia