Izolacja akustyczna – ochrona przed hałasem

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że hałas to uporczywość  nie mniej szkodliwa dla zdrowia niż np. zanieczyszczone powietrze.

Nie przez przypadek istnieją regulacje jakie ilości hałasu jesteśmy w stanie przyjąć.

Co to jest hałas?

Hałas to potocznie mówiąc zbyt natężony dźwięk. Nie tylko przykry dla człowieka, ale i szkodliwy. Pomimo tego, że każdy może mieć jego indywidualny odbiór, a na tolerancję hałasu wpływa ogólny stan psychiczny to umiemy ogólnie określić  jakie są granice wytrzymałości  hałasu dla człowieka.

Co ciekawe nie musimy w ogóle być świadomi hałasu a i tak ma destrukcyjny wpływ na zdrowie, zwłaszcza dlatego,  że organizm broniąc się przed nim zużywa duże ilości energii

Zagrożenia:

Natężenie hałasu mierzy się w decybelach:

Od 70 db zachodzą już niekorzystne zmiany

Ponad 75 dB uszkodzenia i choroby typu nadciśnienie tętnicze, zaburzenie pracy żołądka, wydzielanie adrenaliny, wrzody żołądka a nawet przyspieszenia starzenia.

Od 90 dB osłabienie i ubytek słuchu

Od 120 dB zagrożenie uszkodzenia mechanicznego słuchu

Od 130 dB granica bólu

Wiadomo, że u dzieci długotrwały hałas zaburza rozwój umysłowy.

Mniejsze natężenia hałasu od granicznego, ale długotrwałe, jednostajne, przenikliwe, rozpraszające lub emitowane w nieodpowiednim miejscu i czasie np. odbierane przez sen może powodować depresję, wzrost agresji a nawet zaburzenia psychiczne.

Zaczynając wątek ochrony przez hałasem w żargonie budowlanym zwanej izolacją dźwiękoszczelną od razu wprowadzam rozróżnienie.

Wiadomo, że dźwięk występuje pod postacią fali. Hałas to nagromadzenie tych fal i żeby go zwalczyć coś trzeba z nimi zrobić. Są dwa mechanizmy: pochłaniania i odbijania fal dźwiękowych.

Materiał, który napotyka fala dźwięku częściowo pochłania, a częściowo odbija dźwięk.

αW (alfa w) to współczynnik pochłaniania dźwięku o skali  0,00- 1,00. Jak ma wartość 0,00 to wcale nie pochłania (czyli całość odbija), mając 1,00 to całość pochłania i w przypadku izolacji  to świadczy o wysokiej jakości.

Pytanie czy zawsze chodzi w izolacji o pochłonięcie całości dźwięku? Otóż nie, no bo co np. z salami koncertowymi, gdzie dźwięk rezonuje wprawiając nas w zachwyt.

Trzeba wyważyć tu parametry, w zależności od miejsca przeznaczenia.