Nie wrzucaj do sedesu!

Wiele naszych błędów (jak nie większość) wynika nie ze złej woli, a z niewiedzy. Do tej grupy występków należy traktowanie odpadów w zestawieniu z kanalizacją  domową, a w konsekwencji i dalszą.

Wielu ludzi myśli, że ubikacja to taki wodny kosz na śmieci, nawet lepszy niż tradycyjny, bo szast prast i znika śmieć. Otóż nie, nie dość, że nie znika to jeszcze może mocno utrudnić życie, jeśli dojdzie do zapchania i awarii.

Zacznijmy od początku, czego nie wrzucać do ubikacji?

Wiadomo, że dobrą formą przekazu, a w tym i edukacji są obrazki z humorystycznym zabarwieniem. MPWIK w Warszawie trafił w  przysłowiową dziesiątkę.

Wystarczy upowszechnić i gotowe.

 

Poniżej prezentuje tę serię, bo mnie ujęła.

 

Są jakieś wątpliwości co zrobić z resztka np cementu po remoncie?

Na pewno nie do ubikacji….

 

Może zostały nam jakieś odpady w płynie? Lekarstwa? Farby?

Kanalizacja to ostatnie miejsce, leki sa zwłaszcza niebezpieczne, bo nie dość, że toksyny zabijają pożyteczne mikroorganizmy to uodporniają chorobotwórcze np. na antybiotyki. Leki utylizuje się w aptece.

I reszta przyborów toaletowych używanych w łazience, a więc blisko sedesu. Aż sama ręka leci, ale żadnych wacików, mokrych chusteczek, ręczników papierrowch, opatrunków ani…włosów

Papierosek w ubikacji? Nie wrzucaj niedopałków do muszli

No i już całkiem absurdalny pomysł. Pieluchy! Na taki gabaryt żadna kanalizacja nie jest gotowa…

Podpaski też w to się wliczają.

 

Widocznie się zdarza skoro to wymieniają. Drogie Panie – nie wyrzucamy rajstop ani innych części garderoby do sedesu.

Na czarnej liście  są jeszcze igły(!), (zatykają rury, ale mogą pokaleczyć pracowników sieci kanalizacyjnej i zarazić dodatkowo czymś niefajnym), korki i nakrętki oraz worki foliowe, szmaty i gazety też mają miejsce w suchej frakcji.

Prościej wypisać, co można wrzucać do toalety, ale tego to każdy ze zdrowym rozsądkiem się domyśli. Generalnie tylko organiczne rzeczy.

Jak zostanie resztka jedzenia to tak, ale nigdy oleje i inne tłuszcze, bo zmniejszają średnicę rur, przez co przyspieszają konieczność remontu kanalizacji

Całość obrazków jest do pobrania w formie książeczki z kolorowanką, aby edukować już najmłodszych.

No cóż, pokolenie rodziców nie miało takich pomocy dydaktycznych, więc prędko musi nadrobić luki.