Właściwa pielęgnacja świeżo wylanej posadzki betonowej jest kluczem do jej późniejszej trwałości. Problemy, które mogą się pojawić to m.in. zarysowania, skurcz i w rezultacie pęknięcia. Przede wszystkim świeżo wylany beton musi być zabezpieczony przed zbyt szybką utratą wilgoci.
Inne niebezpieczeństwa czyhające na młody beton to intensywne opady – przy dużej plastyczności betonu, wiatr, za niska lub za wysoka temperatura.
W normalnych warunkach przy pielęgnacji wylewki poleca się zraszanie wodą (zaraz po wylaniu, żeby jej nie uszkodzić), potem już może być polewanie.
W zimie podgrzewa się często poszczególne składniki betonu (kruszywo i wodę) oraz zwiększa się proporcję cementu w stosunku do wody. Stosuje się również domieszki do betonu umożliwiające wiązanie w czasie mrozu nawet do – 8 stopni C.
W lecie przy wysokich temperaturach również można dodać do betonu plastyfikator do wylewek w czasie upałów.
Żeby zapobiec zbyt szybkiej utracie wilgotności stosuje się folie ochronne z polietylenu lub rozpyla się powłokę do ochrony świeżego betonu np. na bazie żywic akrylowych.
Żeby podnieść parametry końcowe podłogi zaciera się ją posypką utwardzającą, Dzięki temu podłoga staje się odporna na uszkodzenia, nie pyli, co jest ważne, zwłaszcza w warunkach przemysłowych. Ponadto zyskuje estetyczny wygląd, jeśli zastosujemy posypkę do betonu w odpowiednim kolorze