Przykłady budynków osuszonych metodą AQUASTOP

Właściciele i administratorzy budynków zabytkowych poszukują skutecznych metod ich osuszania , które jednocześnie nie ingerują w konstrukcję, jak dzieje się w przypadku stosowania iniekcji.

Katolicki Uniwersytet Lubelskiego ze swoim stuletnim gmachem stanął właśnie przed takim wyborem. Grube mury przez dekady nabierające wilgoci poprzez kapilarne podciąganie wody narażone były na niszczenie . W celu ochrony obiektu należało podjąć działanie mające na celu osuszenie oraz zapobiegniecie w przyszłości podobnemu zjawisku. Wybór padł na urządzenie AQUASTOP (opisane w poprzednim poście) który do dziś pracuje w budynku i skutecznie chroni je przed podciąganiem kapilarnym.

KUL_Aquastop

Podobnie dzieje się również na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie szkodliwe działanie wody wpływało przez stulecia. Konserwator zabytków nie zezwoliłby na inwazyjne czy eksperymentalne metody osuszania więc UJ również jest chroniony przed podciąganiem kapilarnym urządzeniem AQUASTOP.

Aquastop_UJ

Inne obiekty osuszone urządzeniem Aquastop to Ratusz w Międzyrzeczu i LO Zakonu Pijarów w Krakowie

LO_pijarów_Aqustop

 

Metoda osuszania za pomocą zjawiska elektroosmozy znalazło poparcie wśród konserwatorów zabytków, czyli osób najbardziej świadomych delikatności tematu osuszania i renowacji w starym budownictwie.

Autor

Dorota

Doradca techniczno-handlowy w firmie Structum. Przez ostatnie półrocze jestem odpowiedzialna również za stronę marketingową w firmie, co realizuję nie bez przyjemności.